Tori muuseum

Teenused:

  • Muuseumi aidahoone (Pärnu mnt 12) avatud kokkuleppel.
  • Ringkäik (kirik, põrgu, kalmistu, aidahoone) kokkuleppel.

Tori Muuseum oli esimene kihelkonnamuuseum Eestis, selle asutas 10. mail 1934. a Tori Muuseumiühing. Ühingu eesotsas oli August Pulst – sündinud Tori kihelkonnas, maalikunstnik, vanavarakoguja, kodu-uurija, asutanud veel mitmeid muuseume Eestis. Esimene ese Tori muuseumis oli õllekann.

II maailmasõja ajal muuseum likvideeriti ja varad anti üle Pärnu Muuseumile. Muuseum taasavati Eesti Põllumajandusmuuseumi Tori filiaalina 29. detsembril 1989 ja sai nimeks Tori Hobusekasvanduse Muuseum. Asukohaks sai 1738. a ehitatud mõisavalitseja maja. Aastal 1997 anti eesti Põllumajandusmuuseumi Tori filiaali varad tasuta üle Tori Vallavalitsusele muuseumi asutamiseks. Nimeks sai Tori Muuseum.

Tori Muuseum kogub Tori ajalugu ja tänapäeva kajastavat informatsiooni ning esemelist materjali, töötleb, süstematiseerib ning säilitab kogutud materjali. Korraldab ringkäike, näitusi, muuseumitunde, koduloopäevi ja muid üritusi muuseumi fondi kuuluvate varade eksponeerimiseks. Võimaldab õpilastel ja teistel asjahuvilistel kasutada muuseumikogu kodulooliste uurimistööde tegemiseks.

Muuseumi arhiiv ja töötaja tööruum asuvad rahvamajas, eksponaadid asuvad unikaalses 1814. aastal ehitatud ümarpalgist seinte ja laastukatusega mõisa viljaaidas.

Tori muuseum

Võlli tee 4, Tori alevik, Tori vald, 86801 Pärnumaa

446 6997, 5301 9440
torimuuseum@torivald.ee

Metoodik-varahoidja: Lea Puust

avatud:
E-N kl 8.00-16.30
R kl 8.00-14.00
L-P suletud