Suigu seltsimaja

Tänane Suigu seltsimaja on ehitatud 1965. aastal Suigu kolhoosi kontor-klubi hooneks. Saal oli sel ajal maakonnas üks suurimaid. Võõrustati eesti suuri ja olulisi kultuurikollektiive.

Eesti Vabariigi algusaastatel, kui lõpetasid oma tegevuse kolhoosid, pakkus majand hoonet vallale. Tolleaegne volikogu ei näinud võimalust hoonet enda haldusesse võtta. Edaspidi oli klubil mitu omanikku. Suiku sattus klubi omanikuks üks Soome ettevõte. Hoonesse hakati rajama majutusasutust ja peeti Põdrasarve baari, kuid paraku rauges omaniku jõud pärast majas olnud tulekahju.

Hoone pandi müüki, mille järel kogus külarahvas pöördumisele allkirju, lubades panustada hoone taastamisel nii tööjõu kui rahaga. Suigu piirkonnas (Suigu, Võlla, Tabria ja Murru küla) tegutses sel ajal aktiivselt Murru küla selts. Selts andis lubaduse taotleda hoone renoveerimiseks projektide rahastust. 2004. aastal enne jõule nõustus Are vallavolikogu hoone ostma ning Murru küla selts sai osa hoonest oma kasutusse. Teine osa jäi valla sotsiaalmaja rajamiseks.

Hoone seisukord oli üsna kehv: osa ruume oli põlenud, aknaklaasid eest ära, puudus küttesüsteem, nõgesed kasvasid akendest sisse. 2005. aasta jaanuaritorm viis ka osa katusest. Kogukond ühendas jõud ja alustati hoones ning selle ümbruses talgukorras koristusi.

Läbi aastate on Murru küla selts erinevate projektide kaudu taotlenud hoone korrastamiseks, sisustamiseks ja tegevusteks ca 700 000 eurot. Ehitustegevust oli võimalik rahastada vaid laenudega ning need omakorda olid tagatud seltsi juhatuse liikmete isikliku varaga. Piltlikult öeldes on Murru küla kümmekond suitsu olnud ligi 10 aastat pandis selleks, et Suigu seltsimaja taastatud saaks. Projektide omaosaluseks ja seltsimaja majandamiseks viidi läbi hulk tuluüritusi: peeti kohvikut, tehti korjandusi ja korraldati tantsupidusid.

Aga olulisim on see, et maja on kogukonna käsutuses: teisele korrusele seadis end sisse Suigu raamatukogu, selts korraldas hulga erinevaid kursuseid ja loenguid, lastele toimusid loovusring ja karate-ring, Suigu lasteaed-algkool viis saalis läbi kehalise kasvatuse tunde ja pidusid, kooskäimist alustas eakate klubi Tuluke, igal kevadel korraldatakse Suigus heakorratalguid, lasteaiapere aitab lume alt välja sulanud sodi koristada, istutada puid ja lilli ning alati lööb talgutöödel kaasa Suigu kandi eakate pere.

Tänaseks toimetab igapäevaselt lisaks raamatukogule majas Are Avatud Noortekeskuse Suigu noortetuba ja Tori valla kultuurikeskus.

Suigu seltsimaja

Suigu seltsimaja

Tootsi tee 6, Suigu küla, Tori vald, 87302 Pärnumaa

Ants Välimäe
Tori Valla Kultuurikeskuse direktor

5301 8846
ants.valimae@torivald.ee
ants@torikultuur.ee


Vilja Alamaa
kultuurikorraldaja

tel 510 5498
vilja.alamaa@torivald.eevilja@torikultuur.ee


Sirje Juss
perenaine

tel 526 1898