Dmitri Kotjuhi fotonäituse “Sõjas tööl” avamine

Esmaspäeval, 10. aprillil avab Järva Teataja fotograaf Dmitri Kotjuh Tori Rahvamajas oma uue fotonäituse. Seekord on fookuses Ukraina ja sõda. Kotjuhi ulatuslik väljapanek portreteerib sõda nii selle koleduses kui ka inimlikkuse säilimises selle taustal.

Näitusel on üleval 90 tööd, mis üles võetud kolmekümnest Ukraina eri paigust ning pildistatud nelja erineva Ukrainas viibimise perioodi jooksul. Kõige uuemad pildid on tehtud märtsis 2023. Kokku veetis Kotjuh Ukrainas kolm kuud.

Ukrainas pilditamine pole Kotjuhi jaoks olnud lihtsalt kui üks töö, vaid kõik toimuv on ka tema enda isiklik tragöödia. «Minu juured on Ukrainas, Tšernihivi oblastis. Seal elavad minu sugulased. Kohad, kus ma käisin vaid mõni aasta tagasi, on nüüd purustatud. See näitus on kokkuvõte viimase aasta jooksul enim aega võtnud, samas vaimujõudu ja füüsilist vastupidavust kasvatanud kogemusest,» rääkis fotograaf.

Näitust ajendas tegema inimeste tagasiside. «Inimeste tagasiside on sageli olulisem, kui arvatakse. Minu fotosid on kasutatud mitmetes rahvusvahelistes meediaväljaannetes, need on olnud näitustel Inglismaal ja Austrias. Oli aeg teha midagi ka Eestis. Lisaks erinevatele paikadele kajastavad pildid ka sõja teisi tahke. Sõda pole ainult rindejoon ja lahingud, vaid ka see, kuidas sõda mõjutab lihtsate inimeste elu nädalaid hiljem, kui lahingumüra on juba kaugemal,» ütles Kotjuh.

Näitusele jõudnud sadakond fotot sai välja valitud kahe tuhande pildi seast. Lõpliku pildivaliku aitas teha autori vend Igor Kotjuh. Iga pildi all on seletav tekst, mille on koostanud kirjanik Birgit Itse.

Näitus «Sõjas tööl» jääb Tori rahvamajas avatuks 5. maini.

Dmitri Kotjuhi Ukraina teemaline foto on võitnud ka Eesti aasta pressifoto konkursil uudis kategoorias ning sama töö võitis Postimehe aasta parima foto tiitli.

Kuupäev

10 apr. 2023
Lõppenud!

Piirkond

Tori

Asukoht

Tori rahvamaja
Võlli tee 4, Tori alevik
Teema